Wisconsin Dells i Kraina Amiszów - 2 DNI
Co jest takiego wyjątkowego w Wisconsin?
Wisconsin jest jednym z czołowych producentów nabiału w kraju i jest znane jako „America’s Dairyland”; jest szczególnie znane ze swojego sera. Stan słynie również z piwa, z historycznym centrum produkcyjnym w mieście Milwaukee (siedziba Miller Brewing Company). Wisconsin jest znane ze swojego naturalnego piękna, z malowniczymi jeziorami, pagórkami i bujnymi lasami.
Z CZEGO SŁYNIE WISCONSIN?
- Sera
- Produkcji nabiału.
- Zimnych zim.
- Rekreacji na świeżym powietrzu.
- Pozostałościach po kulturze Indian.
Polacy w Wisconsin
Dziedzictwo Polaków w Wisconsin różni się od innych skupisk polonijnych w USA: Większość na te ziemie przybyła przed 1890 r., a prawie wszyscy pochodzili z terenów rządzonych przez Niemcy. Często byli brani za Niemców. Pierwszą znaczną polską osadą w Wisconsin była Polonia w hrabstwie Portage w latach 50. XIX wieku (na północny wschód od Stevens Point). W 1900 r. 80 procent Polaków w Wisconsin pochodziło z Niemiec, podczas gdy w skali kraju Niemcy stanowili tylko 39 procent populacji. Milwaukee było centrum polskiego życia miejskiego w Wisconsin. W 1890 r. mieszkało tam 30 000 Polaków; do 1915 r. liczba ta wzrosła do 100 000. Późniejsze migracje Polaków, od lat 90. XIX wieku, były zdominowane przez Polaków z Austrii i Rosji, którzy podążali ścieżką już wytyczoną przez Polaków z Niemiec.

Program wycieczki do Wisconsin Dells i Krainy Amiszów
DZIEŃ 1
Z czego najbardziej znane jest Wisconsin Dells? Przede wszystkim z pięknych formacji piaskowcowych wzdłuż rzeki Wisconsin. Znane jako światowa stolica parków wodnych. Zanim jednak dotrzemy do tego znanego ośrodka wypoczynkowego odwiedzimy w Milwaukee wspaniałą, wybudowaną pod koniec XIX wieku wysiłkiem Polaków Bazylikę św Josephata. Jest ona nie tylko obiektem sakralnym, ale najciekawszym przykładem tak zwanego polskiego katedralnego stylu architektonicznego. Ten styl budownictwa związany jest z historią Polonii amerykańskiej. Kościoły, budowane przede wszystkim w końcu XIX i na początku XX wieku nazwane zostały w podręcznikach architektury 'polskimi katedrami’! Charakteryzowały się one monumentalnym stylem i licznymi zdobieniami odwołującymi się to tradycji neorenesansu i neobaroku. W Milwaukee zajrzymy także do muzeum Harleya Davidsona, gdzie zapoznamy się z historią tej legendarnej marki motocyklowej należącej do kanonu ducha amerykańskiego.
Po przyjeździe do Wisconsin Dells wyruszymy na rejs statkiem wycieczkowym ($40). Popłyniemy nurtem rzeki Wisconsin sformatowanym w epoce lodowcowej. Przepłyniemy wzdłuż interesujących formacji z piaskowca. Podczas rejsu będziemy mieli dwa przystanki: w Witches Gulch spacer kanionem wyrzeźbionym przez wiatr i wodę oraz pokaz przy Stand Rock (piaskowej skały) przedzielonej szczeliną, na którą odbywa się słynny przeskok psa.
Wieczorem w czasie wolnym będzie okazja na dalsze zwiedzanie Wisconsin Dells. Miasto przy głównej ulicy oferuje liczne atrakcje w tym znakomite restauracje i piekarnie serwujące miejscowe specjały, których źródło można upatrywać w dawnej kuchni europejskiej. Dla chętnych wizyta w wybranym parku wodnym.
Zakwaterowanie w Wisconsin Dells. Śniadanie: n/a







DZIEŃ 2
Rano z zewnątrz zobaczymy odwrócony do góry nogami „Biały Dom” 2127 Wisconsin Dells Pkwy, Wisconsin Dells, WI 53965. Następnie udamy się do Devil’s Lake State Park. Mamy tam do zaliczenia spektakularne widoki piaskowych klifów. Jest tam wiele pieszych szlaków turystycznych, kąpieliska, w tym dwie duże piaszczyste plaże.
W Wisconsin mieszka czwarta co do wielkości populacja Amiszów w Stanach Zjednoczonych. Zwyczaje każdej społeczności różnią się w zależności od dystryktu (jednostka terytorialna i religijna poszczególnych wspólnot amiszowskich), ale większość, co ich wyróżnia, nie korzysta z nowoczesnych udogodnień i technologii, takich jak elektryczność, telefony komórkowe, nowoczesnych samochodów czy z najnowszego sprzętu rolniczego.
Następnie wyruszymy w region zamieszkiwany przez Amiszów (Dalton i okolice), gdzie będzie okazja nie tylko do przyjrzenia się tej niezwykle ciekawej społeczności, ale też na zakupy ich słynnych produktów. Chociaż ich społeczności pozostają w pewnej separacji od świata zewnętrznego i przestrzegają prywatności to są zwykle otwarte na dzielenie się swoimi produktami rolnymi i rzemiosła. Będzie to doświadczenie, nauka i korzyść w jednym.



Więcej niż dom Boga!
Kiedyś po polonijnym Chicago krążyło powiedzenie: Niemcy budują fabryki, Żydzi banki, a Polacy kościoły. Miało to charakteryzować wkład imigrantów w rozwój Stanów Zjednoczonych. Niektórzy widzieli w tym przedsiębiorczość i „mądrość” dwóch pierwszych grup i polską naiwność wyrażającą się w wydawaniu pieniędzy na to co nie poprawia ich pozycji społecznej. Czytaj dalej....

Wąwóz Czarownic - Wisconsin Dells
Dells początkowo było maleńką osadą, w której mieszkali myśliwi, i nosiło inna nazwę. Rozwój miejscowości nastąpił po tym jak do miasta w 1857 roku dotarła linia kolejowa. Dalszym krokiem otwierającym miejscowość na świat było wybudowanie mostu nad Wisconsin River. W 1931 roku miasto przyjęło oficjalnie nazwę Wisconsin Dells. Czytaj dalej....